• Charta rodičov

• Vážení rodičia!

Slovensko je členom Európskej Rodičovskej Organizácie EPA, ktorá vznikla v roku 1985 v Miláne a má sídlo v Bruseli. Srdcom konštitúcie EPA je zoznam princípov, ktoré začínajú dvoma významnými výrokmi.

"V celej Európe je známe, že rodičia majú primárnu zodpovednosť za vzdelávanie svojich detí."

"Škola je nato, aby pomáhala rodičom vo vzdelávaní svojich detí."

Buďme si vedomí, milí rodičia, svojich práv, ale i zodpovednosti ako ich uvádza Charta práv a zodpovednosť rodičov

1. Právo rodičov na vzdelávanie ich detí bez diskriminácie. Povinnosť rodičov na vzdelávaní ich detí v zmysle rešpektovania iných.
        2. Právo rodičov na to, aby boli považovaní za primárnych vo vzdelávaní detí. Povinnosť rodičov pristupovať zodpovedne k deťom.
        3. Právo prístupu rodičov k formálnej službe školy. Povinnosť rodičov byť partnermi školy.
        4. Právo rodičov na prístup k informáciám o ich deťoch v škole. Povinnosť rodičov poskytovať informácie o ich deťoch škole.
        5. Právo rodičov na výber typu školy podľa ich úrovne. Povinnosť rodičov urobiť dobre informovaný a svedomitý výber.
        6. Právo rodičov, aby školský systém rešpektoval ich duchovné a kultúrne zásady. Povinnosť rodičov viesť svoje deti k tomu, aby rešpektovali iných ľudí a ich presvedčenie.
        7. Právo rodičov ovplyvňovať politiku škôl ich detí. Povinnosť rodičov byť osobne zodpovední za školy ich detí.
        8. Právo rodičov a ich asociácií, aby občianske autority na všetkých úrovniach s nimi konzultovali prípravu vzdelávania. Povinnosť rodičov podporovať demokratické reprezentatívne organizácie.
        9. Právo rodičov na bezplatné školské vzdelávanie detí. Povinnosť rodičov venovať čas a záväznosť školám ich detí.
        10. Právo rodičov na zabezpečenie vysokej kvality verejnej prípravy vzdelávania zodpovednými autoritami. Povinnosť rodičov pomáhať jeden druhému zlepšovať ich schopnosti ako primárnych vzdelávateľov a partnerov v partnerstve rodina – škola.