• Digitálna doba – sociálne siete

• 12.04.2024 12:36
          • Sociálne siete pomáhajú deťom pri vzdelávaní a vzťahoch, často ich používajú na kontakt so spolužiakmi a kamarátmi. Najatraktívnejšie sú pre deti siete ako Youtube, Instragram, Snapchat, TikTok, Twitch či Facebook. Youtuber a influencer sú povolania, ktoré sa nachádzajú na vrchole rebríčkov u 11-16 ročných deti.
          • Digitálna doba – voľný čas

• 19.02.2024 11:15
          • Nástupom dieťaťa do školy sa postupne stanú priatelia a ich názory stále dôležitejšie pre dieťa ako jeho rodičia. Kamaráti aj cudzí ľudia, ktorých sledujú deti cez obrazovky budú mať dôležitejšie slovo ako rodičia, no napriek tomu sa snažte byť nablízku svojich detí a zaujímať sa o to, čím si prechádzajú. Každý rodič sa snaží robiť pre svoje dieťa to najlepšie, aby ho neokrádalo o možnosť objaviť svoj talent a životný smer. Avšak stretávame sa s dvomi extrémami rodičov – tí, čo svojim deťom dávajú málo a naopak tí, čo svojim deťom dávajú priveľa. Oboma spôsobmi bránime deťom naplniť ich vlastný potenciál.
            1.
          • Digitálna doba – nestraťme kontakt s deťmi

• 14.02.2024 08:11
          • Digitálne technológie so sebou priniesli úsporu času a okamžité spojenie s celým svetom. Na pár kliknutí dokážeme upratať obývačku, zapnúť práčku, skontrolovať koľko vody potrebujú naše izbové kvety, či si objednať lieky, potraviny alebo odpísať na pracovné maily. Nepochybne sú to všetko užitočné veci, ktoré nám priniesli, no ako všetko aj digitálne technológie majú aj svoju horšiu stránku.
          • Je moje dieťa pripravené na školu?

• 16.03.2023 19:57
          • Nástup do školy je dôležitým medzníkom v živote dieťaťa. Pripravenosť dieťaťa na školu a povinnosti s tým spojené, sú dané nielen vekom (6. rokov k 31.8.), fyzickou zrelosťou (primeraná váha, výška, výmena mliečneho chrupu za trvalý, „filipínska miera“ (chytenie si rukou protiľahlé ucho) ale aj zrelosťou v sociálnej, emocionálnej a psychickej oblasti.
            Školská spôsobilosť – zahŕňa školskú zrelosť (zrelosť centrálnej nervovej sústavy) a školskú pripravenosť (úroveň predškolskej prípravy, vplyv prostredia a výchovy).

• Buďme k sebe milší

• 13.03.2023 08:51
          • Každý z nás chce byť spokojný a šťastný. Niekedy sa nám nepáči, ako sa k nám ľudia správajú alebo čo robia, a hneď máme niekoľko pripomienok, čo by mali robiť inak. No len zriedka sa pozrieme na seba a máme rovnaké pripomienky k vlastnému správaniu. Niekedy možno stačí sa usmiať na svet a svet sa usmeje na teba. Vyskúšaj to. Pripravila som si pre vás výzvu Buďme k sebe milší na najbližšie týždne, zvládneš ju splniť celú? Na konci možno zistíš, že keď sa ty správaš milšie k ostatným, budú milší aj oni k tebe.

• Vieme, čo zaujíma naše deti? Vieme, čo sledujú na sociálnych sieťach?

• 09.10.2022 14:32
          • Fenomén TikTok
            Sociálna sieť, ktorá je známa videami, rýchlymi strihmi, zvukmi, tanečnými výzvami či vtipmi. Sociálne siete sú návykovou zábavou. Algoritmus je nastavený tak, aby ponúkal užívateľom neustály prísun nových videí, aby čo najdlhšie udržal užívateľov na sieti a vytvoril závislosť. Momentálne najpopulárnejšia sociálna sieť na svete pôsobí trochu povrchne, no zároveň neškodne. Veď čo môže byť zlé na videách tancujúcich tínedžerov či skákajúcich zvieratách, no je tomu naozaj tak? Ani si nemusíte všimnúť, že tanečné pohyby, ktoré vaše dieťa predvádza, môže byť vlastne napodobňovanie tanečného videa na TikToku. Viete koľko času trávia vaše deti na sociálnych sieťach? Koho tam sledujú? S kým komunikujú?

• Vieme, čo zaujíma naše deti? Vieme s čím sa hrajú?

• 04.10.2022 20:32
          • Fenomém Huggy Wuggy
            Hračka Huggy Wuggy má obrovskú popularitu medzi deťmi, o čo sa postarali najmä sociálne siete (TikTok). Stačí si zadať jej názov do vyhľadávača na internete a vyskočia vám mnohé obchody kde sa dá zohnať za pár eur. Je možné, že aj vaše deti si žiadajú túto modrú plyšovú hračku s dlhými končatinami a strašidelne vycerenými zubami. A možno v dobrej viere ste svojmu dieťaťu túto postavičku kúpili a vaše dieťa ju miluje, pretože nemusí poznať príbeh v pozadí.

• Rozhodovanie, ako na to?

• 02.02.2022 14:52
          • Rozhodujeme sa každý deň. Niektoré rozhodnutia sú jednoduché,  iné sú vážnejšie a vyžadujú si viac pozornosti aj času. Jedným z takých rozhodnutí je aj výber strednej školy a budúceho povolania. Čo robiť, keď je pred nami vážne rozhodnutie, ktoré ovplyvní náš život na najbližšie mesiace či roky?

• DUŠEVNÉ ZDRAVIE

• 09.10.2021 22:25
          • 10. Október = Svetový deň duševného zdravia. Tento deň už 30 rokov je spojený so snahou zvýšiť informovanosť ľudí o otázkach duševného zdravia. Posledné obdobie pre mnohých ľudí znamenalo zvýšenú záťaž a zhoršenie duševného zdravia.