• Digitálna doba – voľný čas
        • Digitálna doba – voľný čas

        • 19.02.2024 11:15
        • Nástupom dieťaťa do školy sa postupne stanú priatelia a ich názory stále dôležitejšie pre dieťa ako jeho rodičia. Kamaráti aj cudzí ľudia, ktorých sledujú deti cez obrazovky budú mať dôležitejšie slovo ako rodičia, no napriek tomu sa snažte byť nablízku svojich detí a zaujímať sa o to, čím si prechádzajú. Každý rodič sa snaží robiť pre svoje dieťa to najlepšie, aby ho neokrádalo o možnosť objaviť svoj talent a životný smer. Avšak stretávame sa s dvomi extrémami rodičov – tí, čo svojim deťom dávajú málo a naopak tí, čo svojim deťom dávajú priveľa. Oboma spôsobmi bránime deťom naplniť ich vlastný potenciál.
          1.  
        • Ak rodič robí všetko za svoje dieťa – vozí ho autom do školy, balí mu školskú tašku, pripomína termíny úloh, rieši s ním každý projekt do školy a mysli viac na úspech svojho dieťaťa ako na svoj vlastný výkon v práci -  dieťa uverí tomu, že samo nie je schopné urobiť nič a nič samo nedokázalo. Rodičia chcú, aby bolo všetko dokonalé, no dieťa potrebuje priestor, aby začalo preberať zodpovednosť na svoje plecia. Týmto prístupom neumožníme deťom úspešne zvládnuť cestu do dospelosti a vychováme nesamostatných ľudí. Síce deti dosiahnu viditeľný úspech, ktorý ocení okolie, no deťom neumožní naučiť sa existovať v živote. Deti potrebujú rozmýšľať za seba, plánovať, rozhodovať a skúšať.

          Nebezpečné je aj to, ak ignorujeme potreby našich deti. Ide o formu zanedbávania aj napriek tomu, že deti nie sú hladné, špinavé ani týrané. Keď deti dostávajú drahé darčeky, žijú v luxuse, navonok im nič nechýba, no nemajú reálnu pozornosť rodičov. Tieto deti trávia veľa času s mobilmi, či tabletmi. Rodičia niekedy v dobrej viere nekontrolujú, čo ich deti robia na mobiloch, pretože si myslia, že to je ich súkromná vec. Každý rodič je zodpovedný za svoje dieťa a jeho výchovu, aj za to, čo ich dieťa robí v online svete.

          Čo robia naše deti vo voľnom čase?

          Čo odlišuje ľudí, ktorí v niečom uspejú od tých, ktorí svoj potenciál premrhajú? Odpoveď je voľný čas. Či ho trávia aktívne alebo pasívne, so zanietením alebo so žiadnym záujmom. Sú deti, ktoré sa venujú hre na hudobný nástroj, kresleniu, športu, cudzím jazykom, stretávajú sa s kamarátmi, iné po príchode zo školy hodia tašku do kúta a pozerajú televízor, videá na internete, hrajú počítačové hry alebo četujú. Môžeme našim deťom pomôcť, aby sa nestali pasívnymi ľuďmi, ktorí strávia väčšinu svojho života pred obrazovkami. Deti nemusia hneď na prvý pokus objaviť to, čo ich baví. Možno vyskúšajú niekoľko druhov športov, hudobných nástrojov, či aktivít, kým nájdu tú, čo ich baví. Nejde tu o to, aby z nich boli vrcholoví športovci, či hudobní virtuózi, ale aby si trénovali dôležité zručnosti ako sebadisciplína, prekonávanie prekážok, dokončovanie úloh, vyrovnanie sa s prehrou aj sklamaním, čo sú dôležité zručnosti pre život.

          Technológie vo voľnom čase

          Nástupom do školy vzrastá aj čas trávenia s technológiami. Štúdia EU Kids online zistila u 30% detí vo veku od 11-16 rokov známky závislosti od internetu. Štúdia z roku 2017 v časopise Psychological Science ukazuje, že čím dlhšie je tínedžer so smartfónom, tým sa zhoršuje jeho duševná pohoda.  Nie všetok čas pred obrazovkami musí byť premárnený a stratený. Záleží ako ten čas pred obrazovkou trávia, keby Bill Gates v dospievaní nestrávil mnoho hodín programovaním, dnes by nebol špička v IT svete. Čas pred obrazovkami sa stáva toxickým, keď ho tam trávia priveľa a venujú sa len pasívnemu sledovaniu videí, z ktorých si nedokážu nič pozitívne preniesť do svojho života a nevenujú sa vyvážene aj iným aktivitám. Ak pri technológiách zabúdajú jesť, piť, často sa sťažujú na bolesť hlavy, nemôžu v noci spať, sú podráždení, keď sa nemôžu technológií venovať a dávajú prednosť technológiám pred inými aktivitami, sú to symptómy, že dieťa má problémy s používaním technológií. Technológie samé o sebe nerobia škodu, škodlivý je len spôsob ich používania.

          Čo robia deti s technológiami? Hrajú počítačové hry, trávia čas na sociálnych sieťach, či sledujú televízor. Sledujú Youtube kanály, platformy ako Netflix kde si sami vyberajú obsah, čo budú sledovať a kedy to budú sledovať. Problémom je, že nie vždy je takto vybraný obsah pre nich vhodný a prospešný. Často môžu byť populárne seriály tie, ktoré majú rizikový obsah v podobe nevhodného sexuálneho obsahu, podporujúce rôzne formy nenávisti, či plné násilných až brutálnych scén.

           

          Zmysluplný čas s technológiami

          Technológie nie sú zlo. Zakazovať im technológie úplne nie je riešenie, pretože technológie budú stále viac súčasťou životov ľudí. Čas strávený pred obrazovkami by mal byť vyvážený časom stráveným inak. Technológie dokážu aj obohacovať, v prípade, že sú deti s technológiami aktívne a tvorivé. Takými možnosťami sú:

          • Fotografie a videá – deti robia denne veľa fotiek môžu skúsiť ich úpravu v grafických programov, vyrobiť video alebo digitálnu fotoknihu zážitkov. Je veľa grafických programov, s ktorými sa môžu naučiť pracovať podľa návodov a povýšiť svoje projekty do školy na vyššiu úroveň.
          • Programovanie – je veľa programov, ako sa deti dokážu učiť programovanie hravo a zlepšovať sa.
          • Blogovanie – ak majú veľa myšlienok, môžu sa o ne podeliť s ostatnými vo forme blogu aj anonymne. Môžu písať o svojich záľubách, či udalostiach bežného dňa.
          • Digitálna hudba – koho zaujíma hudba dokáže si s programami vytvárať vlastnú hudbu.
          • Kvalitné online hry – sú hry, ktoré svojim obsahom môžu dieťa obohatiť. Môžu im pomôcť so zlepšením cudzieho jazyka, hry zasadené do historického obdobia im môžu priblížiť učivo z dejepisu, rôzne hry so zameraním na hľadanie slov na zlepšenie slovnej zásoby alebo rôzne logické hry. Každá hra musí mať označenie od výrobcu pre aký vek je hra určená, či hra nemá návykové prvky.
          • Youtube kanály a stránky so záľubami – existuje veľa kanálov s rôznym obsahom. Futbalisti sa môžu inšpirovať videami o futbalovej technike a trikoch, hudobníci sa môžu naučiť hrať novú pieseň, môžu sa naučiť vyrábať rôzne výrobky z dreva, papiera, plastu alebo pliesť náramky, vytvárať vlastné videá, či robiť kvalitnejšie a zaujímavejšie fotky. 
          • Čas s rodinou – aj v digitálnom svete by sme mali mať spoločné záujmy s deťmi a vedieť, aký obsah si deti vyberajú. Môžeme spoločne tvoriť videá, fotoknihy, vyberať spoločne filmy, či zahrať si online hru s nimi.

           

           

          Zdroj: Zuzana Gránska, Spojení navždy. Ako nestratiť deti v digitálnej dobe. 2019.

        • Naspäť na zoznam článkov