• DUŠEVNÉ ZDRAVIE

• 09.10.2021 22:25
        • 10. Október = Svetový deň duševného zdravia. Tento deň už 30 rokov je spojený so snahou zvýšiť informovanosť ľudí o otázkach duševného zdravia. Posledné obdobie pre mnohých ľudí znamenalo zvýšenú záťaž a zhoršenie duševného zdravia.
        • Dnes je vedecky potvrdené, že fyzické zdravie je silne prepojené s duševným zdravím.  K tomu, aby sme sa po každej stránke cítili dobre potrebujeme okrem dobrého fyzického stavu aj dobré vzťahy s rodinou, či ľuďmi v našom blízkom okolí. Liga za duševné zdravie predstavila 12 krokov k tomu, ako si udržať  duševné zdravie.

12 krokov k duševnému zdraviu

1. Prijímaj sám seba

• Spoznávaj sám seba, svoje silné aj slabé stránky. Buduj si k sebe úctu, no neber sa veľmi vážne.

2. Hovor o tom!

• O tom, čo ťa trápi, čoho sa bojíš, čo si vyčítaš, o svojich smútkoch, aj radostiach a úspechoch. Zdieľaná radosť je dvojnásobná, zdieľaný smútok je polovičný.

3. Buď aktívny!

• Stanovuj si ciele (veľké aj malé) a neboj sa ísť za nimi. V živote sme raz hore, raz dole, no vždy je niečo, za čím sa dá ísť.

4. Uč sa nové veci!

• Vždy je čo spoznávať a učiť sa. Skúsenosť ti nikto neodovzdá. Aj keď ti niečo nevyjde, tak ako chceš, vždy si môžeš povedať, že si sa o to, aspoň pokúsil.

5. Stretávaj sa s priateľmi.

• Rodinu si nevyberáš, no priateľov áno. Kamarátstvo, priateľstvo, láska, sympatia sú zdrojom radostí a opory v živote.

6. Rob niečo tvorivé!

• Tvorcom je každý z nás. Tvoriť môžeš v záhrade, v divadle, v dielni, či v ateliéri. Proces je viac ako výsledok. Výsledok možno ľahko skritizovať, ale to, čo pri tvorení zažiješ, ti nikto nevezme.

7. Zapoj sa a pomáhaj.

• Motýli efekt hovorí o tom, že už pohyb krídel malého motýľa v jednom kúte sveta môže spôsobiť búrku na opačnom konci. Zaujímaj sa o to, čo sa deje okolo teba aj vo svete. Politika, ekológia, pomoc pre tých, ktorí to potrebujú, dávajú zmysel nášmu životu. Buď nápomocný tam, kde je to potrebné a kde sa to dá.

8. Neváhaj požiadať o pomoc.

• Ak cítiš, že to čo prežívaš, je na teba priveľa, požiadaj o pomoc.

9. Oddychuj a uvoľni sa.

• Uč sa oddychovať a hľadaj veci a činnosti, ktoré ti prinášajú radosť a relax.

10. Zdolávaj prekážky!

• Každá prekážka na ceste životom je novou príležitosťou na rast, zmenu a postup dopredu.

11. Neboj sa snívať!

• Vytváraj si sny, pomôžu ti určiť to, k čomu sa chceš priblížiť.

12. Ži tu a teraz!

• Minulosť sa nedá zmeniť a budúcnosť ešte len príde. Jediná realita je práve tu a teraz.