• HRDINA O NÁSILÍ NEMLČÍ

• 18.11.2021 18:46
        • 19.11. Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí

20.11. Svetový deň detí

• Násilia sa môžu dopúšťať dospelí aj deti. Ak  spôsobuješ utrpenie svojim spolužiakom alebo priateľom môže to mať vážne dôsledky. Skús si predstaviť, ako by si sa cítil TY, keby ti niekto robil to, čo robíš niekomu inému. Pokiaľ niekomu ubližuješ, môžeš byť za to potrestaný. Ak máš 14 rokov a vážne niekomu ublížiš, môžeš byť potrestaný za spáchanie priestupku alebo trestného činu, a dokonca môžeš skončiť vo väzení pre mladistvých.

Čo vlastne násilie je?

• - Keď ti niekto zámerne ubližuje.
          • - Keď ťa bijú, kopú, fackujú alebo spôsobujú bolesť.
          • - Keď ťa zosmiešňujú, urážajú, vyhrážajú sa ti, ponižujú ťa, aj keď sa to deje cez internet.
          • - Keď hladuješ, dospelí sa o teba nezaujímajú, ignorujú ťa, nechávajú ťa samého doma.
          • - Keď ťa niekto núti dotýkať sa na intímnych miestach, odhaľovať sa, pozerať sa na odhaľovanie niekoho iného, nahráva alebo fotí ťa pri tom, dotýka sa ťa niekto na intímnych miestach bez tvojho súhlasu.
          • - Keď ťa nútia piť alkohol, fajčiť alebo brať drogy.
          • - Keď ťa proti tvojej vôli a bez toho, aby to vedeli rodičia, niekto drží na nejakom mieste.

Nikto ti nesmie ubližovať. Tak ako máme všetci svoje práva, máme aj povinnosti. V tvojom prípade je to povinnosť chodiť do školy resp. učiť sa. Do 18. rokov sú za teba zodpovední tvoji rodičia. Oni majú právo ťa usmerňovať a vychovávať ťa. To, že nie si spokojný s tým ako ťa vychovávajú, neznamená, že to robia zlé. Ak sa správaš nevhodne, môžu byť na teba prísni, no NESMÚ ti spôsobovať fyzické alebo psychické utrpenie a ohrozovať tvoj život, zdravie a vývin. Z tohto dôvodu násilím NIE JE:

• - Plnenie si školských povinnosti.
          • - Pokarhanie v škole za nevhodné správanie.
          • - Pomáhanie doma (upratovanie, vynášanie smetí...) a dodržiavanie domácich pravidiel.
          • - Potrestanie za nevhodné správanie („zaracha“, zákaz internetu, televízie, mobilu alebo taký trest, ktorý neohrozí tvoj fyzický alebo duševný vývin).
          • - Vyšetrenie u lekára, aj keď môže byť bolestivé, tiež veci, ktoré ťa nútia robiť rodičia pre tvoje zdravie ako umývanie si zubov, chodiť skoro spať alebo jesť zeleninu a ovocie.
          • - Keď nedostaneš hračku, najnovší iPhone alebo niečo iné, čo veľmi chceš.

Ak ťa niekto fyzicky, či psychicky týra, sexuálne zneužíva, zanedbáva alebo šikanuje

NIE JE TO TVOJA VINA.

Aj keď sa môže zdať, že ochrana detí je záležitosťou iba dospelých, aj Vy, žiaci, musíte poznať svoje práva, vedieť rozpoznať týranie a v prípade potreby požiadať o pomoc.

Kde hľadať pomoc, keď máš problém s týraním, alebo podozrenie z týrania svojho kamaráta? Obrať sa na niekoho, kto ti môže pomôcť - rodičov, učiteľov, rodinu, priateľov, psychológa, v prípade bezprostredného nebezpečenstva na políciu.

Pre viac informácii klikni sem :Detstvo bez násilia - dieťa-tínedžer

Informácie pre rodičov a učiteľov: Detstvo bez násilia - som dospelý