• Rozhodovanie, ako na to?
        • Rozhodovanie, ako na to?

        • 02.02.2022 14:52
        • Rozhodujeme sa každý deň. Niektoré rozhodnutia sú jednoduché,  iné sú vážnejšie a vyžadujú si viac pozornosti aj času. Jedným z takých rozhodnutí je aj výber strednej školy a budúceho povolania. Čo robiť, keď je pred nami vážne rozhodnutie, ktoré ovplyvní náš život na najbližšie mesiace či roky?

        • Rozhodovanie spočíva v urobení niekoľkých krokov, ktoré skončia výberom jednej možnosti z ďalších možných riešení problému. Niektoré rozhodnutia robíme bez toho, aby sme si ich uvedomovali, ako odtiahnutie prsta z horúceho hrnca. Rozhodovanie nie je len vecou „rozumu“, ale z veľkej časti do neho zasahujú emócie, naše predošlé skúsenosti, osobnosť a v neposlednom rade aj intuícia.

          Rozhodovanie je tým ťažšie, čím si uvedomujeme väčšiu zodpovednosť za naše rozhodnutie. Najlepšie rozhodnutie nesmeruje k perfektnému výsledku, ale k najlepšiemu využitiu dostupných zdrojov.

           

          Tipy pri rozhodovaní

          1. INFORMÁCIE – zistiť, čo najviac informácii o probléme, o ktorom sa rozhodujeme. Dobré rozhodnutie vychádza z dobrej znalosti faktov. Využívajte overené informácie.
          2. CIEĽ – stanovte si, čo očakávate. Presné definovanie cieľa pomôže pri zvážení vhodných možností a dosiahnutí dobrého výsledku.
          3. MYSLENIE – dajte si dostatok času na premýšľanie. Nenechajte sa dotlačiť k rýchlemu výberu. Nerobte rozhodnutia v zhone, len aby ste niekomu vyhoveli.
          4. ZA a PROTI ak ste nerozhodní, spíšte si všetky za a proti na papier.
          5. JA neuvažujte ako by sa rozhodol niekto iný, môže to obmedziť vaše vlastné rozhodovacie schopnosti.
          6. ĽAHŠIA CESTA – nesústreďujte sa len na najľahšiu možnosť, ktorá môže byť dlhodobo nevýhodná. Majte otvorenú myseľ, skúmajte podstatu a rozhodnutie zo všetkých uhlov.
          7. NÁZORY INÝCH – vypočujte si mienku iných ľudí. No konečne rozhodnutie je na vás a vy zaň ponesiete zodpovednosť.
          8. BRAINSTORMING – napíšte si všetky varianty bez ohľadu na to, ako hlúpo znejú alebo aké sú nereálne. Počúvajte svoju intuíciu. Až následne sa podrobnejšie pozrite na svoje nápady.  
          9. ZLÉ/DOBRÉ ROZHODNUTIE – aj keď ste sa rozhodli zlé, neodmietajte zodpovednosť za toto rozhodnutie a nedovoľte mu, aby vám poškodil sebadôveru. Pozerať sa na zlý výsledok ako na stratenú investíciu je príliš jednoduché. Vyťažte aspoň niečo z tejto situácie. Prijmite zodpovednosť a urobte všetko pre nápravu. Vždy sa dá začať odznova a chyby nás posúvajú vpred.

           

        • Naspäť na zoznam článkov